ПІДСУМКОВЕ ВИДАННЯ З ІСТОРІЇ МІНЕРАЛОГІЇ І МІНЕРАЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.30836/igs.1025-6814.2023.2.275507Ключові слова:
мінералогія, мінерал, корисні копалини, історія, періодизація, наукові школи, Українська мінералогічна енциклопедія, науки про Землю, УкраїнаАнотація
У книзі підсумовано відомості з історії мінералогічних досліджень і знань в незалежній Україні (від 1991 р.). Схарактеризовано всесвітньо відомі наукові школи, сформовані у другій половині ХХ ст. (1940–1990 рр.): регіонально-мінералогічну, термобарогеохімічну, кристалохімічну, фізики мінералів. Проаналізовано здобутки учених у регіональній, систематичній та генетичній мінералогії, кристалохімії і фізиці мінералів, мінералогічній кристалографії, біо- та наномінералогії, експериментальній, космічній і прикладній мінералогії, музейній справі тощо. Показано, що після кризи 1990-х років розширюються і поглиблюються традиційні і започатковуються нові наукові напрями, зокрема наномінералогія та екологічна мінералогія, швидко зростає кількість мінералів, відкритих у надрах України, з’являються нові періодичні видання, підручники і посібники, ведеться робота зі створення сучасного монографічного зведення – Української мінералогічної енциклопедії. Аналіз отриманих мінералого-історичних знань націлює на нові здобутки в царині мінералогії у рамках наступного магістрального шляху досліджень – «розвивати всі наукові напрями мінералогії, але з акцентом на надання пріоритетного значення регіонально-мінералогічним і прикладним роботам». Показано шляхи розвитку і долю мінералогії у кризових умовах, особливо на сучасному етапі у складних геополітичних умовах сьогодення, зокрема в час війни із зовнішнім агресором. Тому видання своєчасне й потрібне як фахівцям у галузі наук про Землю, насамперед геологам і мінералогам – науковцям, викладачам, практикам, так і тим, хто цікавиться історією науки.
Посилання
Naumko І.M. 2020. New original issue on the history of mineralogical knowledge and achievements of the mineralogy in Ukraine. Mineralogical Journal, 42, 1: 86–88 (in Ukrainian).
Naumko І.M. 2021. A thorough edition on the history of mineralogy in Ukraine. Geologičnij žurnal, 1 (374): 81–85. DOI: https://doi.org/10.30836/igs.1025-6814.2021.1/196974 (in Ukrainian).
Pavlyshyn Volodymyr, Matkovskyi Orest, Dovhyi Stanislav. 2018. Achievements of the Mineralogy in Ukraine. To the 100th anniversary of the Geological Survey of Ukraine and the National Academy of Sciences of Ukraine. Kyiv: Institute of Gifted Child of NAPS of Ukraine (in Ukrainian).
Pavlyshyn Volodymyr, Matkovskyi Orest, Dovhyi Stanislav. 2019. History of Mineralogy in Ukraine. From ancient times to the 90s of the 20th century. Кyiv (in Ukrainian).
Pavlyshyn Volodymyr, Matkovskyi Orest, Dovhyi Stanislav. 2022. History of Mineralogy in Ukraine from 1990s to the present day. Кyiv (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Ігор Михайлович Наумко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та безоплатно передають журналу невиключне право публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY-NC 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з некомерційними цілями, з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).