ОБГРУНТУВАННЯ СТІЙКОЇ РОЗРАХУНКОВОЇ ЯВНОЇ СКІНЧЕННОРІЗНИЦЕВОЇ СХЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ВИХІДНОЇ ФІЗИКО-МАТЕМАТИЧНОЇ МОДЕЛІ СУМІСНОЇ НЕЛІНІЙНОЇ МІГРАЦІЇ РІДКИХ ВУГЛЕВОДНІВ І ПІДЗЕМНОЇ ВОЛОГИ У ГРУНТАХ ЗОНИ АЕРАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.30836/igs.1025-6814.2013.4.139080Ключові слова:
зона аерації, грунт, гас, вода, міграція, поверхневий натяг, тиск, об'ємний вміст, рух, прогнозні розрахунки, збіжність, однозначністьАнотація
Наведена фізико-математична модель сумісної міграції рідких легких вуглеводнів і підземної вологи в ненасиченоbнасичених грунтах зони аерації у вигляді системи нелінійних міграційних диференціальних рівнянь, які в загальному випадку не мають точного розв'язання. Для їхньої реалізації, точніше, їх скінченнорізницевої апроксимації, пропонується декілька розрахункових явних скінченнорізницевих схем розв'язань. Щоб довести потрібну стійку збіжність із заданою точністю розв'язання до єдино можливого результату, нами пропонується методика послідовних ітераційних розрахунків за рекомендованими формулами окремо кожного з міграційних рівнянь. На конкретному прикладі 2-метрового моноліта грунту досліджується найбільш ефективна явна схема стійкого та збіжного розв'язання рівнянь у загальному випадку неусталеної міграції рідких гасу та підземної вологи при граничних умовах І і ІІ родів з урахуванням початкової відсутності у грунтах вуглеводню, але потім повного насичення ним.
Посилання
Oghnjanyk N. S., Paramonova N. K., Bryks A. L. y dr. Osnovy yzuchenyja zaghrjaznenyja gheologhycheskoj sredy leghkymy nefteproduktamy. – Kyev.: A.P.N., 2006. – 279 s.
Samarskyj A. A. Teoryja raznostnykh skhem. – M.: Nauka, 1977. – 656 s.
Sytnykov A. B., Vodolazkyj V. Y. Osobennosty reshenyja typovykh proghnoznykh zadach dvukhmernogho nelynejnogho vlaghosoderzhanyja v ghruntakh // Gheol. zhurn. – 2009. – # 4. – S. 92 – 98.
Sytnykov A. B. Voprosy myghracyy veshhestv v ghruntakh. – Kyev, 2010. – 640 s.
Sytnykov A. B. Obosnovanye matematycheskykh modelej sovmestnoj myghracyy vlaghy y leghkykh nefteproduktov v nenasyshhenno-nasyshhennykh ghruntakh // Gheol. zhurn. – 2011. – # 1. – S. 111–119.
Tykhonov A. N., Arsenyn V. Ja. Metody reshenyja nekorrektnykh zadach. – M.: Nauka, 1979. – 285 s.
Frolov Ju. Gh. Kurs kolloydnoj khymyy (poverkhnostnye javlenyja y dyspersnye systemy). – M.: Khymyja, 1982. – 400 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та безоплатно передають журналу невиключне право публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY-NC 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з некомерційними цілями, з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).