АКУМУЛЯЦІЯ ТА ПЕРЕРОЗПОДІЛ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ У СУЧАСНОМУ ҐРУНТОВОМУ ПОКРИВІ ПРИРОДООХОРОННИХ ТЕРИТОРІЙ
DOI:
https://doi.org/10.30836/igs.1025-6814.2020.1.196979Ключові слова:
важкі метали, форми знаходження, геохімічна асоціація, ландшафт, ландшафтно-геохімічні умовиАнотація
Наведено результати дослідження вмісту забруднювальних речовин у ґрунтах ландшафтів природоохоронних територій на прикладі Національного природного парку “Нижньосульський”. З використанням методів ландшафтно-геохімічних досліджень, аналітичних та картографічних методів отримано та проаналізовано дані про валовий вміст хімічних елементів (нікель, кобальт, цинк, ванадій, свинець, хром, мідь). Аналіз вмісту важких металів у ландшафтних комплексах території Національного природного парку “Нижньосульський” засвідчив його залежність від наявних джерел техногенного забруднення, а також високий ступінь відповідності характеру розподілу важких металів загальним закономірностям цих процесів у ґрунтах відповідних типів.
Результати досліджень показують, що у межах одного виду грунтів розподіл важких металів має рівномірно-дисперсний характер, але при цьому коливання вмісту окремих важких металів може сягати від ±7 % до ±25—35 %. Найбільша здатність до акумуляції виражена у біогенних мікроелементів — марганцю і міді. Відмічено перевищення вмісту кадмію, міді та свинцю порівняно з діючими нормами гранично допустимої концентрації. Відібрані проби ґрунтів на вміст важких металів свідчать, що Сулинська затока знаходиться в незадовільному екологічному стані. На момент дослідження виявлено осередки техногенних забруднень. За результатами ландшафтно-геохімічного аналізу Національного природного парку “Нижньосульський” можна стверджувати, що ця територія з екологічної точки зору є слабо забрудненою і може використовуватися для розвитку рекреаційної діяльності з дотриманням низки вимог.
Результати дослідження впроваджені в практику діяльності Національного природного парку “Нижньосуль ський” при організації наукової роботи, формуванні туристичних маршрутів, організації рекреаційної інфраструктури. Результати ландшафтно-геохімічних досліджень використовуються керівництвом Національного природного парку “Нижньосульський” при зміні функціонального зонування у “Проекті організації” його території, моніторингу забруднень, оцінки якості та геохімічного обстеження ґрунтів.
Посилання
Alekseev Yu.V., 1987. Heavy metals in soils and plants. Leningrad: Agropromizdat, 143 p. (in Russian).
Glazovskaya M.A., 1994. Qualitative and quantitative assessments of the sensory and resistance of natural systems to manmade acidic effects. Pochvovedenie, 1, pp. 134-139 (in Russian).
Kabata-Pendias A., 1989. Microelements in soils and plants. Moscow: Mir, 439 p. (in Russian).
Saet Yu.E., Revich B.A., Yanin E.P., 1990. Geochemistry of the environment. Moscow: Nedra, 335 p. (in Russian).
Sillanpaa M., 1972. Trace elements in soils and agriculture. FAO soils bulletin, Rome, vol. 17, 67 p. (in English).
Verihina K.V., 1964. Zinc, copper, cobalt in the soils within the Moscow region. In Trace elements in some types of soils on the territory of USSR. Moscow: Nauka, pp. 27-84 (in Russian).
Vinohradov A.P., 1957. Geochemistry of rare and dispersed chemical elements in soils. Moscow: Izdatelstvo AN SSSR, 238 p. (in Russian).
Vorobyova L.A., Rudakova T.A., Lobanova E.A., 1980. Elements for predicting the level of concentrations of heavy metals in soil solutions of aqueous extracts from soils. In Heavy metals in the environment. Moscow: Izdatelstvo MGU, pp. 28-34 (in Russian).
Zhovynskyi E.Ya., Kuraeva I.V., 2012. Geochemistry of the environment. Kyiv: Alfa-reklama, 156 p. (in Ukrainian).
Zhovynskyi E.Ya., Kuraeva I.V., Samchuk A.I., Samchuk A.I., Manichev V.I., Kriuchenko N.O., 2005. Heavy metals in soils of preserved areas of Ukraine. Kyiv: Lohos, 104 p. (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та безоплатно передають журналу невиключне право публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY-NC 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з некомерційними цілями, з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).